O firmie

Jesteśmy niewielką firmą rodzinną z siedzibą na Warmii w XIX-wiecznym siedlisku położonym pod lasem.

Wyprowadzając się na wieś zbliżyliśmy się do świata w którym żyjemy. Nie patrzyliśmy na niego jak na niedostępny eksponat, ale zanurzyliśmy się w nim. Doświadczaliśmy jego ciepła siedząc na tarasie z kubkiem kawy, wsłuchani w ptasie rozmowy, ale też w zimową szorstkość, gdy temperatura w domu spadała do minus 13 stopni, a drewna w stodole było za mało. Doświadczaliśmy radości zbiorów roślin we własnym ogrodzie i frustracji jakiej przysparzały kikuty tychże po wizycie jelenia.

Widzieliśmy że przyroda nie rozpieszcza swoich mieszkańców, a każdy jej twór to efekt wielu zmagań i kompromisów. Nauczyliśmy się ciężkiej pracy i szacunku dla otaczających nas istnień i rzeczy.  Zostaliśmy ukształtowani przez miejsce, w którym zamieszkaliśmy. Remontując stary dom i wykorzystując drewno, które odzyskaliśmy zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma złego materiału nawet najgorsze deski znajdą zastosowanie jeżeli poświęci im się odpowiednio dużo czasu

W naszej pracowni powoli i z uwagą tworzymy meble z drewna z nadzieją, że staną się świadkami wielu ważnych momentów w Waszym życiu. Początki naszej firmy sięgają czasów kiedy na studiach archeologicznych zaczęła się nasza miłość do staroci. Rzeczy, w historii których zapisane są opowieści o ludziach, dawnych czasach i minionych wydarzeniach.

Pamiętamy konkretny moment z wykopalisk, kiedy jeden przedmiot „przemówił” do mnie, historią chwili tak wyraźną, że zobaczyłem ją oczami wyobraźni. Była to dachówka z obozu rzymskiego z odciskiem łapy psa.  Jeden przedmiot opowiadający nam historię niesfornych psów legionowych, które przebiegły po suszących się na słońcu dachówkach. Przed oczami staje cała scena ze wszystkimi jej detalami i możliwościami: wkurzonych rzemieślników i opiekunów z psiarni, krzyczących ludzi,  bawiących się psów i przyglądających się legionistów, a wszystko to w wystroju rzymskiego legionowego obozu wojskowego.

Zmieniło to nasze patrzenie na przedmioty. Są wspaniałymi nośnikami opowieści ale też kultury a nawet myśli. Mają niesamowitą zdolność zapisywania na swoich powierzchniach śladów naszego życia, nadając im unikalnych cech związanych z wieloletnim użytkowaniem.

Chcemy, aby nasze meble odzwierciedlały Wasze życie, by mówiły o tym, kim jesteście i były integralną częścią Waszego życia, nośnikiem Waszej opowieści.

Swerk

Początki naszej firmy sięgają czasów kiedy na studiach archeologicznych zaczęła się nasza miłość do staroci. Rzeczy, w historii których zapisane są opowieści o ludziach, dawnych czasach i minionych wydarzeniach.

Filozofia tworzenia

Wyprowadzając się na wieś zbliżyliśmy się do świata w którym żyjemy. Nie patrzyliśmy na niego jak na niedostępny eksponat a zanurzyliśmy się w nim.

Drzewa

W naszym siedlisku jest piękny starodrzew, drzewa opiekunowie domu strzegące go przed gromami i wiatrem, wilgocią i słońcem.

Drewno

Od momentu kiedy drzewo zostaje ścięte, uschnie lub wywróci je wiatr zaczyna się droga drewna.

Iglaste?

Drewno iglaste jest powszechnie występującym gatunkiem na terenach gdzie zlokalizowana jest nasza firma, wykorzystując ten materiał możemy pozyskiwać go nawet kilkaset metrów do kilkunastu kilometrów od naszej pracowni minimalizując ślad węglowy.

Dom

Dom – to nie budynek, cztery ściany i dach.

Tradycja

W naszej pracowni synkretycznie splata się ze sobą tradycja z nowoczesnością. Konstrukcje naszych mebli wzorowane są na stolarstwie tradycyjnym.

I nowoczesność

W dzisiejszym świecie prężnie działająca firma nie może się obejść bez technologii. Chcąc konkurować na rynku wprowadziliśmy nowoczesne maszyny i elektronarzędzia, które wykorzystujemy do wstępnej obróbki.

Meble

Jest niewiele elementów wystroju wnętrz nadających charakter pomieszczeniom tak wyraziście jak meble.

Wnętrza

Od lat zajmujemy się doradztwem przy wykańczaniu wnętrz. Naszą specjalizacją są wnętrza tradycyjnych wiejskich domów na Warmii.

Metal

Chcąc wykonywać przedmioty, których poszczególne części pasują do siebie, musieliśmy szukać wielu elementów jak okucia, gałki, ozdoby i za każdym razem był to kompromis pomiędzy tym co chcemy zrobić a tym co oferuje rynek.

Ceramika

Kropką nad „i” stała się dla nas ceramika.

Złącza stolarskie

Drewno nieprzerwanie pracuje.

Powierzchnie drewna

Drewno ma niezwykłą fakturę. Słoje wijące się tworzą rysunki i desenie o łagodnych uspokajających kształtach.

Pszczoły

Praca z pszczołami dostraja człowieka do rytmu natury. Nauczyliśmy się żyć zgodnie z tym rytmem.

Dbamy o środowisko

Zwracamy uwagę jak nasza działalność wpływa na otoczenie. Wokół naszego Siedliska dbamy o naturę, i nie chodzi o koszenie trawników czy przycinanie krzewów, dbamy o nią nie niszcząc jej i nie ingerując w jej procesy.

Fundusze Europejskie