Ręcznie wytwarzane produkty z drewna

Dom – to nie budynek, cztery ściany i dach. Dom to ludzie, razem pracujący i tworzący atmosferę, dom to ciepło i rodzina, wspólna historia radości i smutku, dom to wzajemne dbanie o siebie. Prawdziwy dom ma duszę. Nasze produkty – drewniany handmade pomagają tę duszę zaszczepić, wnieść niepowtarzalne cząstki pomiędzy cztery ściany.

Od lat zajmujemy się doradztwem przy wykańczaniu wnętrz. Naszą specjalizacją są wnętrza tradycyjnych wiejskich domów na Warmii. Do ich remontów i adaptacji używaliśmy drewna  rozbiórkowego ze starych budynków gospodarczych. Tak pozyskane belki i deski dostawały nowe życie jako elementy wystroju wnętrz. To zapoczątkowało nasze zamiłowanie do tworzenia miejsc z charakterem.

Obecnie projektujemy elementy wyposażenia wnętrz z drewna:

  • schody
  • ściany,
  • sufity,
  • podbitki,
  • blaty,
  • parapety,
  • drzwi.

 

W pracowni wykorzystujemy tzw. „jaskółcze ogony” i to pomimo tego, że ich wykonanie zajmuje dużo czasu i podnosi koszty realizacji. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, jest to najtrwalsze połączenie narożnika jakie wymyślono dotychczas. Używa się go zarówno do połączeń szuflad i skrzyń jak i bardzo obciążanych stelażach pod maszyny i urządzenia rolnicze, tartaczne a nawet fabryczne! Po drugie, połączenie to nie wymaga klejenia a jedynie wzmocnienia drewnianymi gwoźdźmi. Oczywiście współczesna klejona wersja jest równie trwała i odporna na wszelkie procesy związane z użytkowaniem mebla. Poza konstrukcyjnymi zaletami należy wspomnieć o estetycznym aspekcie tego połączenia, które przepięknie prezentuje się czy to w formie surowej czy pomalowanej, gdzie naprzemiennie uwidaczniają się wzdłużne i poprzeczne słoje tworząc charakterystyczną mozaikę.

Drewno na nasze produkty pozyskujemy od stycznia do lutego, tak jak robiono to przez stulecia. To zimowe drewno miało najlepsze właściwości było pozbawione wilgoci i cukrów i miało najstabilniejszą strukturę. Na miejscu rozcinamy pnie tak, aby jak najdokładniej wykorzystać nasz materiał i aby wydobyć jak najwięcej cennych elementów. Następnie sezonujemy na zewnątrz aby wiatr osuszył drewno i aby w naturalny sposób wilgoć z jego wnętrza wydostała się. Dając włóknom czas na rozprężenie się i stabilizację sił drzemiących we wnętrzu drewna, bez pośpiechu dając tym procesom dokładnie tyle czasu ile potrzebują, bez ponaglania i gwałtowności. Dopiero potem drewno trafia do suszarni gdzie jego wilgotność jest doprowadzana do potrzeb produkcyjnych.

Cały ten proces prowadzimy na miejscu, własnoręcznie, kontrolując parametry na każdym jego etapie. Przy każdym ręcznym przekładaniu materiału poddawany jest on selekcji. Najpierw jeszcze w pniu, potem, przy rozcinaniu, następnie przy sztaplowaniu i w końcu przy przenoszeniu do suszarni. Wielokrotnie, materiał przechodząc przez nasze ręce jest oglądany i segregowany. Dzięki tym działaniom znamy nasze drewno, a lepiej wykorzystując jego fragmenty, możemy wykonywać ekskluzywne ręcznie robione produkty z drewna.

Fundusze Europejskie